Gondold át; hogyan kezdd?2013.11.09. 16:20, Theira
[Írás]
Miért akarsz nekikezdeni?
Az egyik legfontosabb alapdolog. Ne azért kezdd el, mert menőzni akarsz vele valakinek, vagy mert jobb akarsz leni valamiben annál az embernél, akivel nem vagy jóban. Ha csak ezek miatt kezdesz írni, de nem szereted csinálni, az már régen rossz. Szeress írni, szeress alkotni, írj szívből, és akkor az olvasóid is szeretni fognak.
Típus: saját vagy fanfic?
Fanfiction? Saját szereplők? Legyen benne kitalált szereplő is és már egyszer egy filmben, animében felhasznált személy vagy híresség? Nem mindegy! Ha saját szereplőkkel szeretnél írni, akkor először találd ki őket. Azt akarod, hogy mások képzeljék el őket, ahogy akarják? Csinálsz a blogodon egy külön menüpontot, ahová képeket raksz ki, ahogyan te elképzeled őket, vagy a történetbe szövöd bele a bemutatást? Ha ilyet írsz, bárki olvassa, hiszen teljes mértékben a te képzeleted szüleménye. Ha fanfiction, akkor valószínűleg nem mindenki. Belekezd, mert szereti az adott filmet/animét/sztárt, és tudja, hogy mindenképp róla akar olvasni, vagy belekezd, mert kíváncsi rá, akkor is, ha nem ismeri. Vagy egyszerűen átsiklik felette, mert azt sem tudja, kiről van szó. A saját szereplőket úgy alkotod meg, ahogy akarod, a létezőeknek pedig valamennyire tartanod kel a tulajdonságait, múltját.
Műfaj: mi legyen a főtéma?
Ez sem mindegy. lehet benne többféle műfaj elvétve, de kell egy főszál, amin elindulsz. Ha romantikusat írsz, akkor azon a témán belül legyél. Persze lehet benne más is, mondjuk tehetsz bele vígjáték elemeket. Ha ilyet, akkor találd ki: akik majd egymásba szeretnek, régóta ismerik egymást, és az egyikük elkezd többet érezni, vagy még csak most futottak össze először? Ha horrort írsz, akkor maradj azon a szálon. Próbálj körülírni, titokzatos maradni, és hagyj valamit, ami rejtélyes, és csak a végén fog kiderülni. Teljesen mindegy, hogy romantikus, dráma, vígjáték, horror, fantasy vagy reális, az a lényeg, hogy szeresd ezt a műfajt.
Ő vagy én?
Döntsd el, hogy a főszereplő szemszögéből írsz, vagy te leszel a mesélő, egy kívülálló, aki mindent lát és tud. Ha E/1-ben, a szereplő szemszögéből írsz, akkor csak azt írhatod le, amit ő lát, érez. Te sem látsz be mások fejébe a valóságban, így ő sem - mások gondolatait nem tudhatja. Csak azt a történést írhatod, amit ő lát. Nem lát át a másik szobába: nem tudja, hogy ki az a barátja, aki igazából az ellensége, hogy megcsalta-e a párja vagy nem. Erre csak akkor jöhet rá, amikor a tudomására jut. Viszont ha te vagy az, aki elbeszéli a történetet, akkor bármit leírhatsz. Mi történik a kollégium társalgószobájában, és ugyanabban az időben a parkban? Bármelyik karakter érzéseit leírhatod, hiszen mindenkiét ismered.
|