Társszerkesztő2013.11.13. 19:14, Theira
[Egyéb]
Sziasztok. :)
Sikerült társszerkesztőt találnom. Nem volt nehéz a választás, mivel ő volt az egyetlen, aki jelentkezett. :D Talán majd máskor is kéne tartani ilyet, ha az oldal jobban beindulna és kritikázni kell majd. De az még sokára lesz. :) Szóval.
*tüptürüptüü. dobpergés*
Az új társszerkesztőm Lou. ^^
Örülök, hogy egy valakit sikerült legalább találnom. :)
A helyesírás2013.11.11. 17:53, Theira
[Írás]
Senki sem szeret olyan történetet olvasni, ami tele van helyesírási hibákkal. Nálam is sokszor előfordulnak elgépelések, de előbb-utóbb feltűnnek, és próbálom javítani őket, de most nem az ilyen elgépelt szavakra gondolok most, hanem a párbeszédekre. Legtöbbször a párbeszédek azok, amiket még gyakorolottabb írók is képesek néha-néha elrontani.
Nézzünk egy példát egy párbeszédre.
Rebecca fentebb húzta kabátja cipzárját, aztán a zsebében kezdett el turkálni. Elővett egy doboz cigarettát, és kollégája felé nyújtotta.
- Kösz, de már nem dohányzom - utasította el Jeff.
- Rendben. - Rebecca megvonta a vállát, aztán eltette a dobozt. - Leszoktál?
- Igen - felelte a férfi -, legalábbis próbálkozom.
Nem éppen a legjobb, de szemléltetésképpen megteszi.
Először is:
- Kösz, de már nem dohányzom - utasította el Jeff.
A gondolatjel, vagy a kötőjel (ki, hogyan hazsnálja) jelzi, hogy valaki beszélni fog, ezután következik Jeff mondandója. A mondata után nincs pont, hanem rögtön egy újabb gondolatjel követi, és innen következik a cselekvés, amit ebben az esetben úgy írtam, hogy elutasította. (Persze ez lehet más is, például: mondta, felelte, válaszolta, mosolygott, nevetett stb.) Ez azért van így, mert még hozzátartozik, hogy mit csinált, miközben mondta, aztán pedig a cselekvése után következik a pont.
- Rendben. - Rebecca megvonta a vállát, aztán eltette a dobozt. - Leszoktál? - kérdezte.
Ismét gondolatjel, és Rebecca válasza. De utána pont következik. Miért? Mert az utána következő egy külön mondat része. Ha azt írom, hogy - Rendben - vonta meg a vállát Rebecca, akkor ez már máshogy lenne, de ebben az esetben nem biztos, hogybeszéd közben csinálta. Újabb pont. Utána eszébe jutott, hogy kérdezne még valamit, így újra gondolatjel következik, ezután kérdez.
- Igen - felelte a férfi -, legalábbis próbálkozom.
Ismét gondolatjellel nyitjuk a párbeszédet, mint mindig. Jeff megkezdi a mondatot, és azután írtam ki, hogy felelt a kérdésre. De nincs pont, hanem egyből újra gondolatjel, és folytatja az előző mondatot. Ez azért van így, mert az előzőt nem fejezte be, hanem még tett hozzá, én pedig félbeszakítottam azzal, hogy beleírtam, mit csinál.
Nem hiszem, hogy lesz több ilyen helyesírásos cikk, de ezt muszáj volt megírnom, mert sok helyen láttam párbeszédet helytelenül. Nem tudom, mennyire sikerült értelmesen fogalmaznom, ha valaki nem ért valamit, kommentben sikítson. :D
Útmutató a kifejezésekhez2013.11.10. 12:18, Theira
[Írás]
Főleg fanfictionöknél, de akár saját szereplős történeteknél találni furcsa kifejezéseket, amiket nem mindenki érthet. Ezeket a kifejezetten történetfeltöltős oldalakon használják megkülönböztetés céljából. Volt egy pár, amit sokáig én sem értettem, de mára sikerült a nagy részüket felfognom. Ezek közül magyaráznám el a legtöbbször látottakat.
... x ...:
Párosítások közé rakják be. Például fiú x lány. Ritkábban egyforma nemű párosokra is szokták érteni, de erre az ezután következőt többször.
.../...:
Amíg az x-es megoldás inkább a hetero párok közé van rakva, ezt az egyforma nemű, homoszexuális párokra szokták inkább, mint például fiú/fiú vagy lány/lány.
Het:
A hetero szó rövidítése. Hetero párosítású (fiú x lány) szerelmespárok állnak a történet középpontjában.
Slash / yaoi / shounen ai:
Mindhárom olyan történetekre hazsnálatos, ahol fiú/fiú szerelmespár áll a középpontban. A slash főleg bandákra, sztárokra, létező személyekre, kitalált karakterekre használatos, míg a yaoi és a shounen ai inkább animékre és mangákra. A yaoiban és a slashban többször olvasható szexuális kapcsolat is akár, míg a shounen aiban nem igazán mennek el egy csóknál tovább.
Femmeslash / yuri / shoujo ai:
Ugyanaz, mint az előbbi pontban említettek, csak itt lány/lány páros áll a történet középpontjában. Itt is, a femmeslash inkább létező személyekre, kitalált karakterekre és sztárokra, a yuri és a shoujo ai pedig anime és manga szereplőkre használatos, valamint a femmeslashban és a yuriban lehet szexuális kapcsolat, míg a shoujo aiban nem igazán.
OOC:
Out of character. Ha magyarosítani akarnánk, ki a karakterből. Akkor hazsnálatos, ha egy fanfictionben egy már létező vagy animében/filmben felhasznált karakter tulajdonságait megváltoztatod, de az ő maga nevét és kinézetét meghagyod.
Related:
Kapcsolódó. Vagyis ha nem változtatod meg az alapokat. Vagyis ha a fanfictionödben színészről írsz, akkor az színész marad, ha énekesről, akkor az is marad, egyszerűsítve kapcsolódik a valósághoz.
Not related / AU:
A not related jelentése nem kapcsolódó, vagyis nem kapcsolódik a valósághoz. Az AU egy rövidítés, mint alternative universe, vagyis alternatív univerzum. Ezekben már megváltoztatod az alapdolgokat, például ha te felhasználod Johnny Deppet, akkor már nem marad színész, hanem akár csinálhatsz belőle autószerelőt, vagy egy átlagos falusi lakost is. Ha animét hazsnálsz, és az tegyük fel, a jelenben játszódik, visszahelyezheted a középkorba, hogy a karakterek királyok, koldusok, szobalányok legyenek; vagyis alternatív univerzumban vannak.
Társszerkesztőt keresek2013.11.09. 17:00, Theira
[Egyéb]
Már alapból azt szerettem volna, hogy valakivel ketten nyissak lapot, de nem tudtam, ki legyen az. Ezért itt szeretném kihirdetni. Rajtam kívül legalább egy ember kellene, de az még jobb, ha 2-3 társszerkesztőt össze tudnék szedni.
Feltételek:
- Legyen valamennyi írás tapasztalatod, akár fanfiction, akár saját szereplős történetbeli.
- Érts az oldalszerkesztéshez.
- Tudj érthetően fogalmazni, hiszen cikkeket és kritikákat is kell majd írnod.
Nem hiszem, hogy ez sok egy ilyen oldalhoz. :D
Amit e-mailben el kell majd küldened:
Neved: (Amit itt fogsz majd használni, vagy már a szerkesztői neved.)
Oldalad: (Amit szerkesztesz. Hiszen már kell, hogy legyen valamennyi tapasztalatod.)
Egy írásod: (Hogy megnézzem, tényleg értesz-e hozzá. NE word dokumentumban küldd el! Inkább google docs, vagy blogodra/oldaladra felrakva.)
Ezeket a theira@indamail.hu e-mailcímre kérem majd. :) A levél tárgya AW Társszerkesztő legyen. Ezek alapján fogok néhány embert kiválasztani. Akik a társszerkesztőim lesznek, azokat e-mailben értesítem, és itt, a főoldalon is ki lesznek írva. Utána természetesen regisztrálniuk kell az oldalra, hogy tudjak adminjogot adni. ^^
Gondold át; hogyan kezdd?2013.11.09. 16:20, Theira
[Írás]
Miért akarsz nekikezdeni?
Az egyik legfontosabb alapdolog. Ne azért kezdd el, mert menőzni akarsz vele valakinek, vagy mert jobb akarsz leni valamiben annál az embernél, akivel nem vagy jóban. Ha csak ezek miatt kezdesz írni, de nem szereted csinálni, az már régen rossz. Szeress írni, szeress alkotni, írj szívből, és akkor az olvasóid is szeretni fognak.
Típus: saját vagy fanfic?
Fanfiction? Saját szereplők? Legyen benne kitalált szereplő is és már egyszer egy filmben, animében felhasznált személy vagy híresség? Nem mindegy! Ha saját szereplőkkel szeretnél írni, akkor először találd ki őket. Azt akarod, hogy mások képzeljék el őket, ahogy akarják? Csinálsz a blogodon egy külön menüpontot, ahová képeket raksz ki, ahogyan te elképzeled őket, vagy a történetbe szövöd bele a bemutatást? Ha ilyet írsz, bárki olvassa, hiszen teljes mértékben a te képzeleted szüleménye. Ha fanfiction, akkor valószínűleg nem mindenki. Belekezd, mert szereti az adott filmet/animét/sztárt, és tudja, hogy mindenképp róla akar olvasni, vagy belekezd, mert kíváncsi rá, akkor is, ha nem ismeri. Vagy egyszerűen átsiklik felette, mert azt sem tudja, kiről van szó. A saját szereplőket úgy alkotod meg, ahogy akarod, a létezőeknek pedig valamennyire tartanod kel a tulajdonságait, múltját.
Műfaj: mi legyen a főtéma?
Ez sem mindegy. lehet benne többféle műfaj elvétve, de kell egy főszál, amin elindulsz. Ha romantikusat írsz, akkor azon a témán belül legyél. Persze lehet benne más is, mondjuk tehetsz bele vígjáték elemeket. Ha ilyet, akkor találd ki: akik majd egymásba szeretnek, régóta ismerik egymást, és az egyikük elkezd többet érezni, vagy még csak most futottak össze először? Ha horrort írsz, akkor maradj azon a szálon. Próbálj körülírni, titokzatos maradni, és hagyj valamit, ami rejtélyes, és csak a végén fog kiderülni. Teljesen mindegy, hogy romantikus, dráma, vígjáték, horror, fantasy vagy reális, az a lényeg, hogy szeresd ezt a műfajt.
Ő vagy én?
Döntsd el, hogy a főszereplő szemszögéből írsz, vagy te leszel a mesélő, egy kívülálló, aki mindent lát és tud. Ha E/1-ben, a szereplő szemszögéből írsz, akkor csak azt írhatod le, amit ő lát, érez. Te sem látsz be mások fejébe a valóságban, így ő sem - mások gondolatait nem tudhatja. Csak azt a történést írhatod, amit ő lát. Nem lát át a másik szobába: nem tudja, hogy ki az a barátja, aki igazából az ellensége, hogy megcsalta-e a párja vagy nem. Erre csak akkor jöhet rá, amikor a tudomására jut. Viszont ha te vagy az, aki elbeszéli a történetet, akkor bármit leírhatsz. Mi történik a kollégium társalgószobájában, és ugyanabban az időben a parkban? Bármelyik karakter érzéseit leírhatod, hiszen mindenkiét ismered.
|